O POTKANECH:

Divokým předkem laboratorního potkana je potkan ( Rattus norvegicus), patřící do čeledi myšovitých (Muridae) a řádu hlodavců (Rodentia). Původní oblastí rozšíření divokého potkana je Indie a Čína, odkud se v 18. století rozšířil lodní dopravou do Evropy, kde začal vytlačovat krysu obecnou (Rattus rattus). Později se stejným způsobem rozšířil i do Afriky a Ameriky. Dnes je druhem  rozšířeným kosmopolitně. Spontánně zachycení albinotičtí potkani byli pro zábavu chováni původně v Japonsku a Číně, v minulé století také v Evropě. Již v polovině minulého století byli tito potkani využiti k pokusné práci a v letech 1906 - 1907 byl založen systematický chov laboratorních potkanů ve Wistar Institute v USA, kde byl vytvořen první inbrední kmen- Wistar Albino. Laboratorní potkan bývá v praxi běžně ( a zoologicky nesprávně) nazýván laboratorní krysou. Dnes je potkan spolu s myší nejužívanějším laboratorním zvířetem . V součastnosti je uznáváno přes 50 kmenů laboratorních potkanů.

 

Na rozdíl od myši a krysy obecné má potkan menší uši a ocas kratší než tělo. Ocas je šupinkatý, zpod šupinek vyrůstají chlupy. Ocas je důležitým termoregulačním a rovnovážným orgánem. Velikost těla je na vzdory různým kmenům dosti konstantní, patrný je značný sexuální dimorfismus ve velikosti: dospělý samec dosahuje hmotnosti 250  - 700 g, samice pouze 200 - 350 g.   Páteř se skládá ze 7 obratlů krčních, 13 hrudních, 6 bederních, 4 křížových a 27 - 30 ocasních obratlů. Žeber je stejně jako u myši 13 párů.  Na hrudní končetině jsou 4 prsty, palec je zakrnělý, na pánevní končetině je 5 prstů. Na tvářích mají potkani 5 - 6 řad hmatových chlupů po 5 - 10, které jsou inervovány. Toto zařízení umožňuje pohyb bez kontroly zraku. Nozdry jsou uzavíratelné (adaptace na vlhké až vodní prostředí - potkan je výborný plavec). Srst má podsadu a poměrně hrubé pesíky.

 

 

Pohlavní dospělosti dosahují samci i samice ve věku 7 - 8 týdnů. Samice rodí po 20 - 24 dnech březosti 6 - 12 mláďat, která jsou holá a slepá. Potkani jsou zvířata se soumračnou aktivitou, žijí sociálně ve skupinách s vyvinutou samčí i samičí hierarchií, teritoriální hierarchie je potlačena. Teritorium je značkováno močí. U samců dochází k hierarchickým bojům, které však bývají mírnější než u myší a spíše ritualizované. V příznivých podmínkách se potkan může dožít věku více než 3 let. (informace byly přejaty ze skript Chov laboratorních zvířat ČZU, foto: www.biolib.czwww.savalli.us)